Pokrzywa (Urtica dioica)
Zaczął się kwiecień, a to oznacza, że możemy powoli zacząć planować wybranie się na łąkę, by zebrać pokrzywy. Wystarczy na dłonie założyć grube rękawice i wziąć ze sobą nożyce, które ułatwią nam naszą wyprawę.
Najbardziej wartościowe są młode listki zbierane z pierwszych trzech ”pięterek” – zaczynając od wierzchołka. Liście pokrzywy zawierają bardzo dużo chlorofilu, który wpływa korzystnie na stan krwi, są także źródłem witaminy A, B, C, i K oraz soli mineralnych. Picie soku z pokrzywy wczesną wiosną wzmacnia osłabiony organizm po zimie, wystarczy pić zaledwie łyżkę soku dziennie przez dwa tygodnie (do wyciskania używamy sokowirówki wolnoobrotowej, ponieważ inny rodzaj urządzenia mógłby zostać w tym procesie uszkodzony).
Sok z pokrzywy możemy również mrozić. Oprócz przyjmowania soku pod czystą postacią, podzielę się z Wami pomysłami na urozmaicenie tego smaku, a także spożycie pokrzywy w innej formie:
Sok oczyszczający krew:
- obrana cała cytryna
- liście pokrzywy zebrane z pięciu lub sześciu łodyg
- obrany cały grejpfrut
Składniki umieszczamy w sokowirówce według wyżej podanej kolejności.
Herbatka pokrzywowa:
Zalewamy wrzątkiem 4-6 listków pokrzywy i parzymy przez kilka minut.
Pesto:
- 2-3 garście świeżych liści pokrzyw
- 2 garście słonecznika (można podprażyć na suchej patelni)
- garść orzechów nerkowca (opcjonalnie)
- 60 g oliwy z oliwek
- Sok z ćwiartki cytryny
- 2 ząbki czosnku
- sól
Wszystkie składniki razem blendujemy i zjadamy Dobrze smakuje z pomidorkami.
Pokrzywę również możemy dodawać do szejków, mieszać z miodem, a także robić z niej płukanki do włosów oraz naturalne nawozy.
Z kolei przy schorzeniach reumatycznych możemy zastosować smaganie pokrzywami, gdyż owa czynność posiada właściwości prozdrowotne.
Proszę zwrócić uwagę na przeciwwskazania do których należą m.in. cukrzyca, nadmiar żelaza w organizmie, choroby narządów rodnych, nowotwory, mięśniaki oraz krwawienia.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.