Opublikowano przez: Kamil

Data publikacji: 20:00, 3-10-2021

 Oprócz wąskiej grupy psychopatów na świcie, większość z nas kieruje się naturalną dobrocią w relacjach z innymi. Mamy wbudowany mechanizm odpowiedzi pozytywnej, wspierającej, pomocy komuś kto o to prosi. Ten pozytywny mechanizm, który jest podstawą przetrwania gatunku, niewłaściwie użyty, bez rozumu, może być destrukcyjny.
Zachęcam do głębszego zastanowienia się nad tym tematem bo historia pokazuje nam, że jest on przyczyną największej ilości cierpienia. Z dobroci serca, ludzie sprzedawali swoje córki, wierząc, że to zapewni im szczęście. Również w dobrej wierze pakowano ludziom metal w ciała (topory, kule i amalgamaty), będą święcie przekonanym, że to dla ich dobra.
Na tej samej zasadzie, bo technologia na to pozwala, dziś ludzie udzielają sobie na wzajem porad, co będzie dobre. Sam kiedyś miałem takie odruchy, zanim zrozumiałem troszkę lepiej ten mechanizm. Na forach i grupach możemy obserwować powtarzające się dyskusje w stylu: Ktoś pyta co może pomóc na ból głowy, na przykład. Pod pytaniem ,ludzie z dobroci serca wymieniają najróżniejsze rady. Czasami tych rad są dziesiątki i bardzo różnią się od siebie. Czy to pomaga? Szczerze wątpię, bo powoduje mętlik w głowie osoby pytającej a do tego, te rady są oparte na osobistym doświadczeniu. Niestety, to co jest dobre dla mnie nie koniecznie jest korzystne dla kogoś innego.

  Przykłady

  • Powiedzmy osoba zapyta co ma robić bo ma różne zdrowotne dolegliwości i szuka rozwiązania. Jestem prawie pewien, że część porad to będzie głodówka oczyszczająca. Na pewno wielu to pomogło. Załóżmy, że główną przyczyną problemów tej osoby pytającej, było spanie na żyle wodnej. Jej organizm jest wycieńczony a głodówka ją tylko dobije bo zmniejszy ilość zasobów, niezbędnych by opierać się temu negatywnemu promieniowaniu.
  • Witamina C. Któż o niej nie słyszał jaka jest wspaniała. Bo  jest, ale czasami trzeba wiedzieć jak ją jeść. Najczęściej sprzedaje się ją w postaci kwasu, a tego mamy często w organizmie aż nadto. Dlatego warto ją buforować.
    Na tej samej zasadzie, przykład krytycznego podejścia odnośnie zachwalanego octu jabłkowego.

  Rola Terapeuty

Dlatego powstały takie specjalizacje jak terapeuta holistyczny. Terapeuta ma doświadczenie i wiedzę ogólną. Większą od przeciętnej. Ma większe szanse poprowadzić terapię w sposób skuteczny. Nie jest wszechwiedzący ale ma więcej doświadczenia.

Terapeuta wie również, że najskuteczniejszą metodą „leczenia” jest zapobieganie. W profilaktyce możemy kierować się zasadami ogólnymi, prostymi podstawami. Czymś co każdy może się nauczyć. To jedna z głównych prac, jakie wykonuje terapeuta holistyczny. Uczy swoich klientów, krok po kroku, codziennych praktyk, które ułatwiają utrzymanie balansu i zdrowia. Pomaga rozeznać się w tym gąszczu dobrych rad, sposobów i cud rozwiązań na wszystko.

Naszym celem jest eliminowanie błędów, przez indywidualne dostosowanie zaleceń do osoby. Jest naprawdę niewiele zaleceń uniwersalnych, czasami czujemy to od razu ale nie zawsze. Nikt normalny nie zaleci biegania kobiecie w połogu, ale już uważa się za pożyteczne, takie same zalecenie, dla wyczerpanego dniem biznesmena.

Gdy podstawy mamy „opanowane” to możemy chwycić lejce w ręce i wkroczyć dzielnie w dorosłość, czyli zabrać się za kierowanie swoim życiem. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© klinikazdrowegoczlowieka.pl 2021

pl_PL